Duben 2008

Úpálení čarodějnic

30. dubna 2008 v 19:44 Ostatní věci bez kategorie
TAk je tu 30.4. a nastává dnešní noc upálení čarodějnic. Je to zajímavý a tak vám tu dávám pár základních informací o tomto tématu :) Kdyby jste náhodou chtěli zavítat do čarodějnické noci. Přijďte do místnosti Harry Potter na www.lide.cz :)) rádi vás tam uvítáme :)))))
Upalování čarodějnic (a čarodějů) bývá často dobrým beranidlem proti Katolické církvi. Nicméně dánský historik a etnolog Gustav Hennigsen (protestant) vydal nedávno na toto téma obsáhlou publikaci, v níž přesvědčivě na prokázaných faktech dokazuje, že pravda je - jako obvykle v těchto věcech - poněkud jiná. Není ve svém postoji osamocen, už v sedmdesátých letech dospěli renomovaní američtí historikové Norman Cohn a Richard Kieckhefer (taktéž nekatolíci) ke stejnému závěru, který je dnes názorem stále většího poctu historiku.

Především je třeba odkázat do říše bájí tvrzení o 9 milionech obětí čarodějnických procesu v Evropě. Toto číslo pochází od francouzského osvícenského historika Lamothea, žijícího v době Velké francouzské revoluce a Napoleona, kdy se jak na běžícím pásu vymýšlely hrůzostrašné historky o inkvizici a jejích procesech (jako nedávno za komunistů), aniž byla možnost korigovat je solidním předložením faktu, neboť osvícenecká a liberální cenzura se vůbec nelišila od pozdější cenzury totalitních režimů 20. století. Na základe solidního výzkumu je nutno upřesnit počet obětí čarodějnických procesů 14. až 18. století na cca 50 tisíc. Před 14. stoletím čarodějnické procesy neexistovaly, nešlo tedy o "středověkou" pověru, ale o novověkou. Katolická církev ve středověku naopak velmi tvrdě vystupovala proti původem pohanské pověře o čarodějnicích. Už císař Karel Veliký ustanovil trest smrti pro každého, kdo by ji rozšiřoval. Ještě ve starověku církevní otcové, sv. Jan Zlatoústý, Cesarius z Arles a jiní bojovali ostrými slovy proti této pověře jakožto pozůstatku pohanství. Veliký papež středověku a obránce svobody Církve proti německému císaři Jindřichu IV. v 11. století, sv. Řehoř VII., pod trestem exkomunikace zakázal dánskému králi Haraldovi, aby zahájil proces proti ženám obviněným z "čarodějnictví", které prý zavinily sucho a morovou epidemii. Papež nabádá krále, aby raději hleděl "pokáním odvrátit Boží tresty a ne je ještě rozmnožovat nevinně prolitou krví".
Užívání čar a kouzel bylo přísně zakázáno už ve Starém zákoně. Církev ve starověku a středověku je také zakazovala, trestala je však pouze církevními tresty a odmítala zasahování světské moci do této záležitosti.

Teprve ve 14. století se zapojila do stíhání čarodějství také světská moc, docházelo k rozsudkům smrti, při nichž žel často církevní i světské instituce spolupracovaly, jak se to stalo v případe sv. Jany z Arku ), jejíž upálení na hranici nelze nazvat jinak než justiční vraždou. Vlna čarodějnických procesů vrcholí v letech 1550 - 1650, tedy nikoli ve středověku, ale v novověku. Přitom mezi katolickými a protestantskými zeměmi existovaly obrovské rozdíly. Henningsen cituje v této souvislosti Martina Luthera, který požaduje důslednější pronásledování čarodějnic. Zatímco v protestantské části Německa zemřelo na hranici pro údajné čarodějství 26 tisíc lidí, v katolickém Irsku pouze 4. V nejkatoličtějších regionech Evropy, v Itálii a na Pyrenejském poloostrově, proběhlo od 16. do 18. století více než 12 tisíc čarodějnických procesů, z toho jen 36 poprav, značná část souzených naopak vyšla s osvobozujícím rozsudkem. Poslední čarodějnice v Evropě byla popravena koncem 18. století ve švýcarském protestantském kantonu Glarus.

Historička Jenny Gibbonsová taktéž poukazuje na zavádějící informace, jako že by čarodějnické procesy organizovala církevní inkvizice. To vyplývá z nepřesného překladu latinského textu, že někdo byl "per inquisitionem" vyzkoušen, což nemusí znamenat hned inkvizici, nýbrž jenom to, že byl podroben soudu - a to lhostejno, jestli církevnímu nebo světskému (lat. inquire = vyhledávat, zkoumat, vyšetřovat). Dalším historickým mýtem je též, že teprve bezbožecké osvícenství skoncovalo s touto pověrou a upalováním nevinných obětí. Skutečnost je taková, že v 18. století, kdy osvícenství začínalo, byly už čarodějnické procesy na definitivním ústupu v celé Evropě. Hlavní zásluhu na postupné změně smýšlení v tomto směru má německý jezuita a duchovní básník Friedrich von Spee, který v první polovině 17. století s rizikem vlastního obvinění z čarodějství a upálení na hranici vyvolal v Německu proti této pohanské pověře a popravám nevinných lidí kampaň, kterou vedli zejména jeho řádoví spolubratři.

Láska ??

30. dubna 2008 v 17:18 Wallpapers
Mno popravdě nejsem fanda Harryho, ale tak s Ginny mu to sluší aspoň doufám :D

Bad boys :)))

30. dubna 2008 v 17:17 Wallpapers
Mooooc pěkný :))

Fred & George Weasley

30. dubna 2008 v 17:15 Wallpapers
Tak ty dva zbožňuju :)))

Studenti Weasleyovi

30. dubna 2008 v 17:14 Wallpapers
Tak tento wall se mi teda fakt líbí :)))

Od Saphiry :))

30. dubna 2008 v 17:11 Moje cenky a diplomy
moc pěkný fakt díky :)) ten se ti povedl :))

Diplomy za 8.bleskovku

29. dubna 2008 v 19:56 Soutěže
Díky díky všem co se zůčastnili. Opět jste nezklamaly a byl vás velký počet :)) snad se vám opět diplomy budou líbit :)))

Moje diplomy

29. dubna 2008 v 19:48 Moje cenky a diplomy
Díky pěkný

Výherci SonC

26. dubna 2008 v 22:31 Soutěže
Tak a máme tu po dvou kolech výherce. Tím se stává Punks-princess a proto ji patří moje gratulace :)))) musím říct, že zaslouženě vyhrála :)) Ostatním dvěma holkám děkuju, že se taky zůčastnili, pěkná práce :)))

Siriusova smrt

26. dubna 2008 v 19:06 Videa
Musím říct, že v tomto momentě jsem se u knihy rozbrečela a v kině málem taky :(((((( chudák mno ale je to tak :(((

Tak a u toho jsem v kině se zatajeným dechem čekala co to je :)
Kopírování obrázku klidně ( samozřejmě se zdrojem ) ale kopírování mých článku netoleruji ani se zdrojem !!!